You are currently viewing Chichen Itza – jeden z siedmiu cudów świata

Chichen Itza – jeden z siedmiu cudów świata

Chichen Itza – jeden z siedmiu cudów świata

Meksyk słynie z zachwycających zabytków, które powstały za czasów świetności prekolumbijskiej cywilizacji. Dziś możemy oglądać zachowane budowle i cuda dawnego świata. Jednym z takich miejsc jest Chichen Itza. Jak przebiega zwiedzanie Chichen Itza? Kiedy powstało to majestatyczne miasto i jakie obiekty warto zobaczyć?

Kiedy powstało miasto Chichen Itza?

Chichen Itza zostało zbudowane przez Majów około 800 roku naszej ery. Nazwa miasta oznacza „przy studni bogów”. Największą atrakcją tego miejsca jest świątynią boga Kukulkana. Jest to piramida ze schodami obecnymi na każdej ścianie, a także platformą. Same schody nawiązują do historii oraz służą jako kalendarz. Świątynia składa się z 18 poziomów, ponieważ kalendarz Majów ma 18 miesięcy. Całkowita liczba stopni wynosi 365, co odnosi się do liczby dni w roku. Liczba tarasów po obu stronach świątyni wynosi 52. Jest to liczba lat w stuleciu dla Majów.

Chichen Itza było dużym miastem, które funkcjonowało między 600 a 1200 r.n.e. (niektóre źródła podają, że było zamieszkane dopiero około 1500 r.). Zamieszkiwało ją wiele ras Majów (głównie) i Tolteków (później), w tym Itza, od której wzięła swoją nazwę.

Zwiedzanie Chichen Itza

Chichen Itza to jedno z najpiękniejszych archeologicznych miast na świecie. Zawiera majestatyczne świątynie i budowle Majów, które znajdują się w środku meksykańskiej dżungli na Półwyspie Jukatan. Samo zwiedzanie Chichen Itza przyciąga ogromne ilości turystów z całego świata. Z okresu rozkwitu miasta pochodzą najwspanialsze budowle, takie jak Świątynia Kukulkana, Świątynia Wojowników i Ceremonialne Boisko Balowe – to właśnie te zabytki mogą podziwiać przyjezdni, zarówno w ramach wycieczek fakultatywnych, jak i prywatnych eskapad.

Warto jednak zaznaczyć, że kiedy mówimy o Chichen Itza, zwykle mamy na myśli piramidy, ale Chichen Itza to dokładnie nazwa całego obszaru, na którym znajduje się jedna z najsłynniejszych świątyni w Meksyku. W 1988 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Zwiedzanie Chichen Itza

Zwiedzanie Chichen Itza

Na zwiedzanie Chichen Itza warto się wcześniej przygotować. Należy się zabezpieczyć przed wysokimi temperaturami i nie zapomnieć o nawodnieniu. W miejsce to można dostać się zarówno wynajętymi samochodami, jak i miejskim środkiem transportu. Popularnym sposobem na zwiedzanie Chichen Itza jest wykupienie wycieczki i spacer po tym prekolumbijskim mieście w obecności przewodnika.

Zwiedzanie Chichen Itza

Każdy obiekt w tym miejscu wzbudza wiele emocji. Warto zwrócić uwagę na Tzompantli – to więzienie, które zostało udekorowane na ścianach czaszkami. Po zapoznaniu się z niezwykłymi zabytkami, warto udać się do miejscowej cenote – naturalnej studni kresowej, która wypełniona jest lazurową wodą. Nie można się w niej niestety kąpać, jednak obserwacja tego pięknego miejsca, o nieco intymnym klimacie, sprawia ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz