You are currently viewing Co to jest Mezcal? Tradycyjny trunek z Meksyku

Co to jest Mezcal? Tradycyjny trunek z Meksyku

Co to jest Mezcal? Tradycyjny trunek z Meksyku

Czy wiesz, co to jest Mezcal? A może już w trakcie swojej podróży do Meksyku miałeś okazję spróbować tego tradycyjnego trunku? Słyszałeś o alkoholu z robakiem w środku? Przebywając w tym przepełnionym kolorami i smakami kraju, trzeba spróbować popularnych dań tutejszej kuchni. Istnieje również spore grono miłośników meksykańskich napojów, zwłaszcza z dodatkiem alkoholu. Najpopularniejszym tego typu trunkiem jest tequila, której sława obiegła cały świat. Jednak Mezcal również posiada swoich zwolenników, a możliwość delektowania się nim w miejscu produkcji – Oaxacy, przyciąga nieustannie spore grono turystów.

co to jest Mezcal

Warto również zaznaczyć, że tequila jest odmianą Mezcalu, nigdy odwrotnie. Dla każdego, kto chce dowiedzieć się, co to jest Mezcal, proponujemy podróż do prekolumbijskich czasów. Drzewo z którego wytwarzany jest alkohol – agawa i jej owoce, czczone były wówczas jako święte obiekty, przypisywane bogini płodności oraz żywienia. Uważano również, iż posiadają lecznicze właściwości, stąd też sam Mezcal postrzegany jest jako napój prozdrowotny przez Meksykan. W potocznych rozmowach lokalsów często wychwycić można wzmianki, iż Mezcal jest dobry na wszelkie zło – ciężko się z tym nie zgodzić!

co to jest Mezcal

co to jest Mezcal

Mezcal, czyli trunek alkoholowy z robalem?

Mezcal to właśnie ten legendarny trunek z robalem w środku – sporo kontrowersji, legend i opowieści narosło wokół tego alkoholu. Wielu błędnie również postrzega, iż napój z tą specyficzną wkładką, to tequila. Robak, który wzbudza wiele emocji jest larwą ćmy żyjącą na agawie. Ciężko jednak stwierdzić bezpośrednio, jak znalazła się po raz pierwszy w butelce. I właśnie tutaj pojawiło się wiele teorii – kilka z nich prawi o rzekomych właściwościach larwy jako afrodyzjaku, lub też wyznaczniku dobrej jakości alkoholu. Nazwa tego rodzaju Mezcalu to de gusano – warto zapamiętać, jeśli szuka się nie tylko wyjątkowych wrażeń smakowych, ale nietypowego doświadczenia. A skoro przy smaku jesteśmy, trunek ten posiada wyraźnie wyczuwalny aromat dymny. Pije się go jak shota, jednak warto nie wychylić duszkiem od razu całej porcji, a powoli smakować. Wtedy doświadczysz wszystkich walorów smakowych tego wybitnego alkoholu.

co to jest Mezcal

Wiesz już, co to jest Mezcal, warto zatem sprawdzić, w które rejony Meksyku się udać, aby go spróbować. Trunek dostępny jest właściwie w każdym barze, jednak my sugerujemy, aby udać się na wycieczkę do destylarni w stanie Oaxaca. Będziesz miał okazję zwiedzić to kolorowe miasto i zagłębić się w jego niezwykłej atmosferze, ale również odwiedzisz miejsce produkcji Mezcalu, razem z przewodnikiem. Zobaczysz na własne oczy plantacje, urządzenia wykorzystywane do produkcji alkoholu, techniki, a także proces przygotowania trunku. Tę ogromną dawkę wiedzy i doświadczenia zwieńczy wyczekiwana degustacja Mezcalu.

Dodaj komentarz