You are currently viewing Ruiny w Tulum – dlaczego warto je odwiedzić?

Ruiny w Tulum – dlaczego warto je odwiedzić?

Ruiny w Tulum – dlaczego warto je odwiedzić?

Jeśli szukasz wyjątkowych miejsc w Meksyku, które warto odwiedzić, to ruiny w Tulum stanowią doskonały kierunek na zapoznawczą eskapadę. Znajdziesz tam nie tylko zabytkową architekturę, ale również odkryjesz zapierające dech w piersi widoki, które znane są głównie z social mediów. Tulum jest najczęściej odwiedzanym miastem w Meksyku, zaraz po Chichen Itza. Główną atrakcją tutejszych terenów są pozostałości po dawnej cywilizacji, które zostały bardzo dobrze zachowane. Będąc w Tulum nie można przegapić tego miejsca!

ruiny w Tulum

Ruiny wzniesione na malowniczym klifie nad Morzem Karaibskim, to obowiązkowy punkt zwiedzania tej części Półwyspu Jukatan. Nawet jeśli nie interesujesz się zbytnio historią, możesz tam pojechać, aby doświadczyć malowniczych widoków. Tajemnicze ruiny, turkusowa woda, zielone palmy i białe piaszczyste plaże – połączenie idealne! Najbardziej znanym zabytkiem tego miejsca jest Świątynia Boga Wiatru, czyli Templo del Dios del Viento, położona na niewielkim cyplu, wznoszącym się nad Morzem Karaibskim. To niezwykle zagadkowe miejsce, w którym przypuszczalnie odprawiane były rytuały religijne. 

 

Czym zachwycają ruiny Tulum?

Obszar na którym ulokowane są ruiny w Tulum, jest duży i prezentuje wiele pozostałości po dawnej cywilizacji –  od mniejszych budynków kolumnowych, po większe scharakteryzowane jako obiekty sakralne. Tulum to miasto w dużej mierze przypisywane prekolumbijskiej cywilizacji Majów. W latach 70-tych rozpoczęto na tym terenie bardzo intensywne badania archeologiczne, które w dużej mierze przyczyniły się do odkrycia zabytków. Jest ich co najmniej kilka w okolicach Tulum. Niezwykle charakterystyczne dla tego miejsca, są również budynki wzbogacone w kolumny, a także dobrze zachowane mury. Można odnaleźć tutaj zabytki, które służyły niegdyś jako obiekty sakralne, a także te, które pełniły funkcje polityczne. Miasto Tulum zostało założone około 1900 roku przez uchodźców z niedalekich terenów, którzy chcieli stworzyć bardziej pokojowy styl życia dla siebie i swoich rodzin. Nazwali swoje miasto Tulum, czyli mur, ponieważ znajdowało się ono na wzniesieniu – jak warownia, otoczonym wodą.

ruiny w Tulum

Tutejszy krajobraz charakteryzuje się skalistymi wychodniami i naturalnymi źródłami, które dostarczały temu miastu zarówno wody pitnej, jak i naturalnego piękna. Dziś te zasoby naturalne stały się jeszcze bardziej spektakularne dzięki długoletniej erozji. Spacerując po tych ruinach zobaczysz, jak starożytni Majowie wykorzystywali naturę do tworzenia piękna i inspirowania się nią do tworzenia rozwiązań usprawniających ich codzienność. Tworzyli niewielkie konstrukcje w klifach, do uprawy roślin, bez obaw o erozję gleby lub zmianę temperatury. Zbudowali także domy na obszarze otoczonym murem, aby mogli cieszyć się zarówno naturalnym pięknem tutejszej przyrody, jak i schronieniem. Dziś ruiny Tulum przyciągają tłumy turystów, którzy chcą doświadczyć zarówno piękna natury, jak i zapoznać się z cudami prekolumbijskiej cywilizacji.

Dodaj komentarz