You are currently viewing 7 faktów o Meksyku, które Cię zaskoczą 

7 faktów o Meksyku, które Cię zaskoczą 

7 faktów o Meksyku, które Cię zaskoczą 

Meksyk jest niezwykle różnorodnym krajem, w którym można zakochać się bezgranicznie. Jednak niewielu zna to miejsce od nieco innej strony. Poznaj zaskakujące fakty na temat Meksyku. Niektóre zadziwią i pozwolą uzyskać zupełnie odmienne spojrzenie na tutejszą kulturę. Inne są doskonale znane przez turystów i wywołają niemały uśmiech. 

fakty na temat Meksyku
Fakty na temat Meksyku

 

1. Prezenty niekoniecznie na Boże Narodzenie

W Meksyku prezenty nie przynosi Święty Mikołaj, ani Dzieciątko Jezus, jak to ma miejsce w Polsce. Tradycja związana z podarunkami odnosi się do Święta Trzech Króli, czyli El Dia de Reyes, które obchodzone jest 6 stycznia. Wówczas symbolicznie świętuje się obdarowanie Dzieciątka przez Trzech Mędrców.

2. Autobusy colectivo 

Zaskakujące fakty na temat Meksyku dotyczą również komunikacji miejskiej. W rejonach popularnych turystycznie, między innymi na Półwyspie Jukatan kursują niewielkie busy, które nie posiadają stałego rozkładu jazdy. Widząc charakterystyczny, niewielki autobus (minibus) wystarczy po prostu pomachać ręką, a pojazd zatrzyma się. Często zdarza się tak, że kierowca zauważywszy turystę zwalnia, a także mruga światłami. Przejazd takim środkiem transportu jest tani i odbywa się w niezwykłej atmosferze – jest żywo, gwarno, zewsząd dobiegają rozmowy lokalnych mieszkańców Meksyku, a kierowca doskonale pamięta, gdzie się zatrzymać, aby każdy pasażer dotarł do obranego przez siebie celu.

3. Miasto Chihuahua 

Na północy Meksyku znajduje się stan oraz miejscowość o nazwie Chihuahua, z której wywodzą się najmniejsze psy świata. Stały się popularne na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się na wybiegach. Przyjmuje się, ze zwierzęta te są potomkami techichi – niewielkich, niemych psów, które czczone były przez prekolumbijską cywilizację. 

4. Popularność coca-coli

Zaskakujące fakty na temat Meksyku dotyczą również napojów, a zwłaszcza coca-coli. W tym nietuzinkowym kraju jest ona tańsza od wody! Ten popularny napój można zakupić właściwie wszędzie. Na każdym kroku widać reklamy, plakaty oraz oferty promocyjne związane z coca-colą. Często również jest to jedyny zimny napój, który znajduje się w sklepowej lodówce.

fakty na temat Meksyku
Fakty na temat Meksyku

 

5. Najstarsza uczelnia w Północnej Ameryce

W Meksyku znajduje się najstarsza uczelnia na terenie Północnej Ameryki, a także największa w Ameryce Łacińskiej. Mowa tutaj o Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku, który został założony w 1551 roku przez króla Hiszpanii, Karola V Habsburga. Kształci on studentów z całego świata. To wybitna placówka, która związana jest z noblistami, a także wybitnymi naukowcami.

6. Czekolada

Meksyk słynie z oryginalnej, pysznej kuchni – różne warianty taco, czy chociażby quesadilla. Warto jednak wspomnieć, że to właśnie z tego kraju pochodzi tradycja picia gorącej czekolady. Prekolumbijskie społeczeństwo wykorzystywało niegdyś nasiona kakaowca do przygotowywania Xococalit, czyli mieszanki czekolady, miodu oraz odrębnych, naturalnych słodzików. Napój ten dedykowany był dla ważnych członków społeczeństwa, a także dla bóstw. Poczęstowano nim także kolonizatorów hiszpańskich, którzy sprowadzili czekoladę do Europy.

fakty na temat Meksyku
Fakty na temat Meksyku

 

7. Lokalni mieszkańcy

Fakty na temat Meksyku dotyczą również lokalnych mieszkańców. Meksykanie są niezwykle pomocni oraz życzliwi. Chętnie rozmawiają z turystami i udzielają im cennych wskazówek i informacji odnośnie miejsc z wybitnym jedzeniem i piciem, a także sposobami na szybką i bezpieczną podróż w danym kierunku. Przechadzając się ulicami miasteczek, zarówno w turystycznych rejonach, jak i tych mniej popularnych spotkać można kupców i lokalnych biznesmenów. Oferują oni swoje produkty, jednak nie są nachalni. Z uśmiechem pozostawiają w spokoju przyjezdnych.

Dodaj komentarz