You are currently viewing Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w Meksyku? 

Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w Meksyku? 

Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w Meksyku? 

Nadszedł grudzień, a co za tym idzie, również i dla wielu, ten wyjątkowy okres w roku. Wiemy, jak wyglądają tradycyjne obchody Bożego Narodzenia w Polsce. Jednak jak obchodzi się święta w Meksyku? Meksyk nieodzownie kojarzy się każdemu z upragnionym, wakacyjnym czasem i beztroskim odpoczynkiem w otoczeniu rajskiej scenerii. Zwykle okres urlopowy przypada na cieplejsze miesiące, chociaż pogoda w tym kolorowym kraju nieustannie oscyluje w okolicy 25 stopni i wzwyż. Jednak co w sytuacji, gdy na czas wypoczynku wybieramy grudzień, a zwłaszcza ten wyjątkowy czas w roku? Przyjrzyjmy się zatem, jak świętują Meksykanie?

Czas radości w Boże Narodzenie w Meksyku

Święta w Meksyku to okres beztroskiej radości. To także szansa na spotkania z rodziną i skosztowanie potraw, na które często nie ma czasu w ciągu roku. To równie okazja do modlitwy i zachwytu z narodzin Jezusa Chrystusa, Zbawiciela. Meksykanie są religijnym narodem, zatem obrzędy grudniowe mają ogromne znaczenie kulturowe. Pierwszym zwiastunem nadchodzącego Bożego Narodzenia jest niezwykle ważne święto – Matki Bożej z Guadalupe, które przypada 12 grudnia. W tym dniu lokalni mieszkańcy wspominają swojego patrona – Juana Diego, któremu objawiła się Maryja, blisko 500 lat temu, na wzgórzu Tepeyac w dzisiejszym mieście Meksyk.

To uroczysty czas, gdzie domy oraz ulice przyozdobione są wizerunkami świętej niewiasty. Ważnym elementem meksykańskich obchodów Bożego Narodzenia są „Las Posadas”. Są to dziewięcionocne spotkania (16-24 grudnia), w których wierni wspominają i odtwarzają podróż Świętej Rodziny do Betlejem. Z tej okazji organizowana jest wieczorna procesja ze wspólnym śpiewaniem kolęd i czytaniem fragmentów z Biblii. Uczestnicy procesji niosą figury Jezusa, Maryi i innych świętych. 

Kiedy wręczane są prezenty świąteczne w Meksyku?

Okres bożonarodzeniowy uwielbiany jest przez wielu również za możliwość wręczenia i otrzymania prezentów. Jak w takim razie prezentują się święta w Meksyku w kontekście podarunków? W tym oryginalnym kraju prezenty nie przynosi Święty Mikołaj na początku grudnia, ani Dzieciątko Jezus. Najmłodsi otrzymują upominki 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Tradycja ta nawiązuje do darów, które zostały wręczone Jezusowi przez mędrców.

Zamiast choinki szopka bożonarodzeniowa i obchody Noche de los Rábanos

Szopki bożonarodzeniowe (nacimiento) z posągami naturalnej wielkości bywają bardzo popularne w święta w Meksyku i są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Wykonane z gliny, obok postaci biblijnych mogą przedstawiać zwykłych ludzi lub egzotyczne zwierzęta (np. kobietę robiącą tortille, flaminga). Najważniejszą dekoracją świąteczną w Meksyku pozostaje szopka bożonarodzeniowa, spychając na dalszy plan popularną w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie choinkę. Meksykańskie obchody Bożego Narodzenia różnią się w poszczególnych rejonach tego kraju.

Dla przykładu, w stanie Oaxaca świętowanie rozpoczyna się 23 grudnia. Odbywa się tu coroczny Noche de los Rábanos. Wzdłuż i w poprzek rynku oraz ulic rozstawiane są stragany, których główną atrakcją są ogromne, ręcznie rzeźbione okazy rzodkiewki. To czas radości i głośnego, żywego celebrowania.

Biuro I’M DIVER Mexico Travel Experience z okazji zbliżających się Świąt, życzy Wam Wszystkiego Napiękniejszego oraz spełnienia podróżnyczych marzeń! Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz