You are currently viewing Jak spędzić Dia de Muertos na Jukatanie podczas urlopu?

Jak spędzić Dia de Muertos na Jukatanie podczas urlopu?

Jak spędzić Dia de Muertos na Jukatanie podczas urlopu?

Początek listopada w Meksyku znacząco różni się od atmosfery zadumy i wyciszenia, którą spotkać można w Polsce. Święto zmarłych, czyli Dia de Muertos na Jukatanie jest jednym z najważniejszych oraz najbardziej kolorowych świąt w roku, obchodzonym w niebywałej radości. Kult śmierci jest niezwykle mocno zakorzeniony w wierzeniach tutejszych mieszkańców, a tradycja jego celebracji sięga bagatela 3000 lat. W roku 2008 obchody Dia de Muertos zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 

Dla mieszkańców tego wyjątkowego kraju życie oraz śmierć są nierozerwalnie połączone, natomiast sam moment odejścia, jest powodem do pogody ducha, a nie smutku i melancholii. Meksykanie z powodzeniem łączą religię katolicką z pogańskimi wierzeniami, które są pozostałością czasów prekolumbijskich. 

Dia de Muertos na Jukatanie

Jak spędzić Dia de Muertos na Jukatanie podczas urlopu? – czym charakteryzuje się meksykańskie święto zmarłych? 

Mieszkańcy Meksyku głęboko wierzą, iż w Dia de Muertos na Jukatanie, od północy pierwszego listopada, dusze zmarłych dzieci schodzą na Ziemię, natomiast dorosłych – drugiego listopada. Wówczas rodziny czekają na swoich bliskich, z przygotowanymi ołtarzami, przystrojonymi ku ich czci, kolorowymi kwiatami, ulubionymi potrawami, napojami, czy też świecami. Ołtarze te (zwane Ofrenda), posiadają siedem stopni – według wierzeń są to poziomy, które dusza winna pokonać w zaświatach, aby doświadczyć wieczystego spokoju. W trakcie Dia de Muertos na Jukatanie wspomina się życie, zmarłych, pije się ulubione trunki – także tequilę oraz spożywa meksykańskie potrawy – wszystko to odbywa się przy otwartych drzwiach, gdyż nigdy nie wiadomo kogo bliska dusza ze sobą przyprowadzi. Kolejno zabiera się ze sobą kosze wypełnione jedzeniem i w towarzystwie muzyki udaje się na cmentarz, gdzie nawet całą noc trwa celebrowanie tego wyjątkowego czasu.

Spędzając Dia de Muertos na Jukatanie nieustannie można natknąć się na przeróżne, kolorowe ołtarze, wykonane m.in. z liści, kwiatów aksamitek, a także świec. Na środku zawsze znajduje się zdjęcie zmarłego, a mnogość przeróżnych potraw dogłębnie zaskakuje. Podawane są tortille, dynie w miodzie, tamales (ciasto owinięte w liście kukurydzy), czy chociażby mukbipollo (potrwa z kurczaka). Nie może zabraknąć pan de muerto, czyli przepysznego słodkiego chleba, a także coca-coli – ulubionego napoju Meksykan. 

Biorąc udział w Dia de Meurtos na Jukatanie można spotkać się z niebywałą życzliwością i gościnnością – mieszkańcy bowiem z radością zapraszają do wspólnego ucztowania, częstują swoimi wyrobami, chętnie rozmawiają i opowiadają o swoich tradycjach. W tym czasie, na ulicach pojawia się przebrany, kolorowy i wesoły tłum. Odbywają się koncerty oraz występy taneczne. Tańcom i śpiewom nie ma końca. 

Spędzenie Dia de Muertos na Jukatanie to wyjątkowe przeżycie, któremu towarzyszy nieustanna radość i celebracja życia. Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim – to lekcja, którą warto sobie przyswoić.

Niektórzy mylnie łączą świętowanie Dia de Muertos na Jukatanie z amerykańskim Halloween. Owszem, istnieją pewne podobieństwa związane z tradycją zakładania kolorowych strojów, malowania twarzy, nakładaniu makijażu, a także obecność czaszek i kościotrupów. Jednakże zabiegi te nie służą jedynie rozrywce – to głęboko zakorzenione wierzenia i duchowe tradycje.

Tak świętowaliśmy Dia de Muertos na Jukatanie w 2021 roku!

Serdecznie zapraszamy Cię do skorzystania z naszych wycieczek po półwyspie Jukatan. Prowadzimy wycieczki fakultatywne w najpiękniejszym regionie Meksyku. Zwiedzisz z nami najciekawsze miejsca Riviera Maya. Jeśli interesuję Cię doświadczenie prawdziwego Dia del Muertos w towarzystwie rodowitych Meksykanów, odezwij się do nas! Poniżej zamieściliśmy kilka zdjęć, jak obchodziliśmy Dia de Muertos na Jukatanie w 2021 roku. 

Dia de Muertos na Jukatanie

Dia de Muertos na Jukatanie

Dia de Muertos na Jukatanie

Dodaj komentarz