You are currently viewing Jaka jest historia la Catriny? Odwiedź Meksyk na obchody Dia de Muertos

Jaka jest historia la Catriny? Odwiedź Meksyk na obchody Dia de Muertos

Jaka jest historia la Catriny? Odwiedź Meksyk na obchody Dia de Muertos

Meksyk jest krajem niezwykle religijnym. O tym jak hucznie świętowane są obchody Dia de Muertos, wie doskonale cały świat. Na wielu portalach internetowych widnieją kolorowe zdjęcia, przedstawiające celebrujących, poprzebieranych i radosnych Meksykanów, którzy to 1 i 2 listopada wychodzą na ulice obchodzić święto zmarłych. Kult śmierci bowiem jest głęboko zakorzeniony w tutejszej kulturze – życie oraz przemijanie to nierozerwalne elementy. Dlatego przejście na drugą stronę nie jest powodem do smutku, czy też żałoby.

obchody Dia de Muertos

Tradycja związana ze świętem, jakim są obchody Dia de Muertos pochodzi z czasów prekolumbijskich. W późniejszym okresie, po najechaniu Hiszpanów oraz uznaniu wierzeń za świętokradcze, nie zaprzestano obchodów związanych ze świętem zmarłych. Zmieniła się jedynie data – z sierpnia na listopad, zgodnie z katolickim datowaniem. Wykształciło się również wiele symboli związanych z tym niezwykłym obrządkiem. Jednym z najsłynniejszych jest la Catrina, czyli pierwsza dama Meksyku. Na ulice, 1 listopada wychodzą panie przebrane właśnie za la Catrinę. Jaka jest zatem jej historia?

Wizerunek pierwszej damy Meksyku przedstawia szkielet ludzki ubrany w wytworną suknię oraz kapelusz z piórami. Postać tę stworzył, na początku lat XX wybitny artysta José Guadalupe Posada, a kolejno spopularyzował ją Diego Rivera, którzy niejednokrotnie namalował la Catrinę na swoich muralach. 

obchody Dia de Muertos

Radosne obchody Dia de Muertos

Obchody Dia de Muertos odbywają się w iście radosnym charakterze. Jest to czas ponownego spotkania z bliskim, którzy już odeszli. Dlatego z ogromną uważnością i w niezwykle hucznym stylu podchodzi się do kwestii przygotowania przyjęcia duchów. Tworzy się w domach specjalne ołtarzyki, które dosłownie zasypywane są licznymi podarunkami, między innymi z owoców, potraw, ulubionych przedmiotów, napoi, a także alkoholu. Warto wybrać się wówczas do Meksyku, aby doświadczyć tego niepowtarzalnego, unikalnego i wesołego klimatu. Tutaj każdy się raduje, każdy świętuje.

obchody Dia de Muertos

Kolejnym punktem, który skupia lokalną ludność, to cmentarze. 1 i 2 listopada są one ozdobione świecami, kadzidłami, kwiatami, a także wszelkimi podarunkami. Całymi dniami, a także do późnych godzin nocnych, trwają rozmowy, zabawy, tańce oraz śpiewy. Zewsząd usłyszeć można radosną, meksykańską muzykę. Obchody Dia de Muertos mają niepowtarzalny klimat. Patrząc na to wszystko w roli obserwatora, można przejąć te emocje, poczuć więź. Sposób, w jaki Meksykanie celebrują święto zmarłych, stanowi doskonałą okazję do zadumy i zastanowienia się nad kwestią śmierci, jako naszego nieodłącznego cyklu życia.

Jeśli chcesz przeżyć Dia de Muertos w Meksyku, napisz do nas a zorganizujemy dla Ciebie niezapomnianą wycieczkę w czasie tych obchodów.

Dodaj komentarz