You are currently viewing Jakie święta w Meksyku warto zobaczyć na własne oczy?

Jakie święta w Meksyku warto zobaczyć na własne oczy?

Jakie święta w Meksyku warto zobaczyć na własne oczy?

Meksyk jest rajem dla turystów! To idealne miejsce na wypoczynek, na podziwianie wyjątkowych zachodów słońca na bajecznych plażach, całodniowe kąpiele w morzu oraz zachwycanie się egzotyczną fauną i florą. Będąc w tym kolorowym kraju warto zapoznać się z tutejszą kulturą. Meksykanie są niezwykle religijni. Łączą oni bowiem religię katolicką z pogańskimi wierzeniami przodków. Każde święta w Meksyku zatem obchodzone są w oryginalny, wyjątkowy sposób, a obchody przyciągają przyjezdnych z najodleglejszych zakątków świata, aby móc wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas oraz doświadczyć ogromnej gościnności tutejszych mieszkańców.

  1. Dzień Zmarłych (Dia del Muerto)

Dia del Muerto jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń, które bywa kojarzone właściwie przez każdego, gdyż często jest nagłaśnianie przez media i telewizję na całym świecie.

Meksykanie posiadają nieco odmienną tradycję związaną ze świętem zmarłych, aniżeli tę, która obowiązuje w Polsce. Przełom października i listopada to czas radości, nie zadumy i smutku. W domach ustawiane są orenda – czyli ołtarze ku czci zmarłego (składające się z siedmiu stopni, gdyż tyle musi pokonać dusza, aby zaznać spokoju na wieki), przepełnione kolorowym jedzeniem, piciem, kwiatami i świecami. To niezwykle pogodny czas, pełen śmiechów, śpiewu, tańców – zarówno w domach, na ulicach, jak i na cmentarzach. Ludzie zakładają kolorowe ubrania, malują twarze i noszą wianki na głowach. Uroczystości trwają do późnych godzin. W 2003 roku uznano owe święto, przez UNESCO jako jedno z dziedzictw światowej kultury. 

święta w Meksyku

  1. Dzień Niepodległości (Día de la Independencia)

Święta w Meksyku od zawsze przeżywane były w wyjątkowo uroczysty sposób. Nie inaczej jest 15 września, kiedy to następuje upamiętnienie dnia z 1810 roku. Wówczas ksiądz z Dolores nieopodal Guanajuato, który nazywał się Miguel Hidalgo Costill, wezwał swoich rodaków do walki o niepodległość uderzając w dzwony kościelne.

Corocznie zatem organizowane są obchody Dnia Niepodległości – ulice przyozdabiane są barwami narodowymi oraz flagami, natomiast o 22 prezydent wychodzi do tłumu, który to skanduje „Viva Mexico”. Na zakończenie uroczystości następuje odśpiewanie hymnu oraz huczny pokaz fajerwerków.

  1. Dzień Kolumba – Dzień Ludu (Dia de la Raza)

12 października, w wielu krajach na świecie obchodzony jest dzień, w którym Kolumb w 1492 roku dotarł do Ameryki. W Meksyku natomiast oraz w wielu państwach Ameryki Łacińskiej trwają uroczystości Dnia Ludu (Dia de la Raza). Wówczas wzniośle celebruje się upamiętnienie mieszania rdzenno-europejskiego dziedzictwa kulturowego kraju. Niestety święto to wzbudza wiele kontrowersji – wielu postrzega ten czas jako upamiętnienie oporu rdzennych amerykanów wobec europejskiego podboju.

święta w Meksyku

  1. Święto Matki Bożej z Guadalupe patronki kraju

Kolejnym świętem, które jest jednym z największych uroczystości w Meksyku jest Święto Matki Bożej z Guadalupe. Przypada na 12 grudnia i zawsze jest dniem wolnym od pracy. Odbywają się wówczas liczne pielgrzymki – m.in. do Sanktuarium Matki Bożej na wzgórzu Tepeyac – niektórzy przebywają długą trasę na kolanach! Mieszkańcy dekorują domy, wystawiają święte obrazy, flagi, sami również zakładają szaty z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe, głośno śpiewają, wznoszą okrzyki ku czci świętej z niebywałą radością.

  1. Święto Piątego Maja (Cinco de Mayo)

Meksykanie podobnie jak Polacy początkiem maja obchodzą święto narodowe – Święto Piątego Maja. Upamiętnia ono zwycięstwo wojsk meksykańskich nad niezwykle liczebną armią francuską w 1862 roku pod Pueblą. Corocznie, ulice przyozdabiane są barwami narodowymi, odbywają się uroczyste parady, w domach trwają do białego rana huczne imprezy rodzinne, a ludowa, meksykańska muzyka z dumą rozbrzmiewa na ulicach i na stałe wpisała się w tradycję owego święta w Meksyku. 

Dodaj komentarz