You are currently viewing Wspaniała natura Meksyku – odkryj meksykańskie Cenote!

Wspaniała natura Meksyku – odkryj meksykańskie Cenote!

Czym są meksykańskie Cenote?

Meksyk kojarzy się z pięknymi plażami, prekolumbijskimi ruinami miast Majów, bajecznie kolorowymi ulicami tętniącymi życiem, ale także z cenotami. Pływanie w Cenote stanowi niezwykłą atrakcję dla turystów i jest nie tylko wyjątkowym doświadczeniem, ale także doskonałą formą relaksu. Te baseny stworzone zostały przez samą naturę. Na Jukatanie znajduje się ponad 6 tysięcy cenot z krystalicznie czystą wodą, połączonych 500 km podziemnych kanałów. Niektóre są odkryte z idealną taflą wody, zapadniętą o kilkanaście metrów, inne umiejscowione są w wapiennych skałach, do których dostać się można jedynie przez niewielki otwór. Różnią się głębokością, a pływanie w Cenote można również połączyć z nurkowaniem.

Cenote Ik Kil - pływanie w cenowe

Cenote Ik Kil na półwyspie Jukatan

Czym są meksykańskie Cenote? – jak powstały naturalne baseny i jaką rolę odgrywały w wierzeniach Majów?

Czym jednak są meksykańskie Cenote? To rodzaj studni kresowych, które powstały naturalnie w skałach wapiennych. W Meksyku występują w większości skały osadowe, jednakże przeważającym elementem budowy genealogicznej półwyspu Jukatan są skały wapienne. Zasadniczo na terenie tym nie występują ani rzeki ani jeziora, dlatego też Cenote są jedynym źródłem słodkiej wody. Wokół tych kresowych studni osiedlano się i wznoszono miasta. Te naturalne baseny odgrywały znaczącą rolę w kulturze Majów. Przede wszystkim stanowiły podstawę ich przetrwania, dlatego Cenote były traktowane z czcią i ogromnym szacunkiem. Pływanie w Cenote nie tylko sprowadzało się do zaspokajania potrzeb ciała, ale także odgrywało ważną funkcję w wierzeniach Majów. Traktowano Cenote jako łącznik z zaświatami. Składano ofiary bogu Chaca (bóg wody, roślinności, burzy oraz deszczu), który według nich zamieszkiwał studnie kresowe – na dnie basenów znajdywano ludzkie szczątki, gliniane naczynia i owoce. 

Nurkowanie w Cenote - Pływanie w Cenote

Nurkowanie w Cenote to popularna aktywność fizyczna 

 

Cenote w Ik-Kil – wyjątkowa forma relaksu i niezapomniane przeżycie

Pływanie w Cenote to obowiązkowy punkt wycieczki do Meksyku. Te naturalne baseny różnią się od siebie znacząco i warto odwiedzić kilka takich miejsc, gdyż gwarantują zupełnie odrębne odczucia i doznania. Jedną z najpopularniejszych Cenote w Jukatanie jest Ik-Kil. Ta wyjątkowa studnia kresowa posiada aż 26 m wysokości i 70 m głębokości i umiejscowiona jest niecałe 5 km od Chichen Itza. Niesamowitą atrakcją są tutaj skoki do wody, a dodatkowo organizowane są także zawody w tymże przedsięwzięciu. Warto zwrócić uwagę na unikalne, przepiękne liany, które pokrywają Ik-Kil oraz wyjątkowo malowniczą drogę do wnętrza basenu, która wydrążona jest w skale.  

Dodaj komentarz