You are currently viewing Alebrijes – niezwykła pamiątka z Meksyku

Alebrijes – niezwykła pamiątka z Meksyku

Alebrijes – niezwykła pamiątka z Meksyku

Meksyk nieodzownie kojarzy się z wakacyjnym czasem, przygodami i podniosłymi emocjami, w trakcie zwiedzania prekolumbijskich zabytków. Jednak wielu turystów, pragnie zabrać ze sobą choćby niewielką część tego kolorowego kraju, do swojego domu. Zatem jaka pamiątka z Meksyku będzie wyjątkowym wspomnieniem z wakacji? Warto rozejrzeć się za zjawiskowymi Alebrijes. Jeżeli termin ten jest dla ciebie mało znany, spieszymy z krótką historią. 

Czym są Alebrijes?

Alebrijes to niezwykłe przedmioty, które pojawiają się na meksykańskich straganach, w okresie świąt oraz różnych uroczystości narodowych. Zwykle występują pod postacią bibelotów, a także różnorodnych przedmiotów. Dostępne są w wielu rozmiarach oraz wzorach, a ich popularność jest ogromna. To niezwykła pamiątka z Meksyku, którą można również podarować przyjaciołom
i krewnym w ramach prezentu – z pewnością zaspokoi artystyczny gust każdego.

Niektóre z tych popularnych projektów posiadają kształt serca, krzyża, zwierząt, a inne zawierają nawet tradycyjne, meksykańskie stroje. Alebrijes wykonane są z drewna, kamienia, ceramiki lub innych materiałów, które występują lokalnie w Meksyku. Każdy rejon tego kraju, ma swój własny styl robienia tych wyjątkowych dzieł, zatem zwiedzając poszczególne miasta można natknąć się na odrębne rodzaje Alebrijes. Ogromnym uznaniem cieszą się te cenne przedmioty, pochodzące ze stanu Oaxaca, gdzie mieszka wielu rzemieślników i artystów. Alebrijes mają znacznie większe znaczenie dla osób zaznajomionych z kulturą i historią Meksyku.

Skąd się wzięła popularność Alebrijes?

Pamiątka z Meksyku, jaką jest Alebrijes narodziła się w 1936 roku, kiedy wybitny, znany artysta Pedro Linares López poważnie zachorował i stracił przytomność. Zapadł wówczas w głęboki sen, a jego stan był bardzo ciężki. W tym śnie znalazł się w lesie, zamieszkałym przez różne zwierzęta. Czuł się tam wyjątkowo dobrze – nie doskwierał mu ból i był bardzo szczęśliwy. Ale nagle zwierzęta zamieniły się w dziwne stworzenia, o różnorodnych kształtach i kolorach. Zaczęły również wykrzykiwać słowo Alebrijes. Mężczyzna w trakcie swojej wędrówki spotkał postać, którą poprosił o pomoc w wydostaniu się z tego miejsca. Człowiek ten powiedział, że Pedro nie powinien był jeszcze przychodzić i wskazał mu drogę do wyjścia. Wówczas artysta obudził się, zupełnie zdrowy. Natychmiast zaczął przypominać sobie szczegóły snu i postacie, które widział. Ponieważ specjalizował się w tworzeniu różnych kształtów z papieru, zaczął używać tej techniki do odtwarzania sennych stworzeń, nadając im również kolory, które widział w swoich snach.

Kartonowe figurki stworzone przez Pedro były podziwiane przez wielu kupców i zyskały sławę kiedy to, reżyserka Judith Bronowski, nakręciła film dokumentalny o Alebrijes oraz ich twórcy. W 1990 roku Pedro otrzymał Meksykańską Narodową Nagrodę Nauki i Sztuk za swoją karierę artystyczną. Zatem Alebrijes, to nie tylko pamiątka z Meksyku. Posiada bowiem ogromne znaczenie kulturowe, a przy tym stanowi ekspresyjne dzieło sztuki.

Dodaj komentarz