You are currently viewing Czy podróżowanie po Jukatanie jest bezpieczne? Obalamy mity

Czy podróżowanie po Jukatanie jest bezpieczne? Obalamy mity

Czy podróżowanie po Jukatanie jest bezpieczne? Obalamy mity

Meksyk jest miejscem w którym można się bezgranicznie zakochać. Wyprawa do tego niesamowitego miejsca to podróż po urzekających wybrzeżach, wyjątkowych majańskich ruinach, spektakularnych lagunach oraz kolorowych rafach koralowych. Jednym z najbardziej popularnych rejonów turystycznych, tego niezwykłego kraju jest Półwysep Jukatan – zwłaszcza w okresie zimowym. Panują tutaj bowiem, między grudniem a kwietniem, letnie temperatury, w okolicach 30 stopni, a także nie występują opady deszczu. Często jednak decydując się na wybór tego kierunku podróży, można spotkać się z obawami o bezpieczeństwo na Jukatanie. Czy rzeczywiście są one słuszne?

Czy podróżowanie po Jukatanie jest bezpieczne? Obalamy mity –
o czym warto wiedzieć planując swoją podróż?

Bezpieczeństwo na Jukatanie jest tematem, który u każdego turysty wzbudza wątpliwości i niepewność. Zapewnie każdy z nas zetknął się z negatywnymi informacjami odnośnie Meksyku. Media koncentrują się wokół wydarzeń, które mają mocno niszczący wydźwięk – strzelaniny, kradzieże, czy też kartele narkotykowe. Próżno oczekiwać newsów, opisujących, iż w 2019 roku Meksyk odwiedziło 40 milionów przyjezdych, a w 2020 mimo panującej pandemii, 20 milionów turystów* – którzy w trakcie swojego wakacyjnego pobytu odpoczywali, zwiedzali i poznawali uroki oraz smaki tego wyjątkowego miejsca. Ostatecznie, docierają do nas nacechowane negatywnym znaczeniem informacje, które skutkują powstaniem błędnej opinii o tym kraju oraz „stereotypów”.

Bezpieczeństwo na Jukatanie

Wiadomym jest fakt, iż Meksyk to nie Europa i należy uwzględnić większe ryzyko, a także zachować pewne środki ostrożności. Kraj ten przyciąga miliony turystów, co też wiąże się również z obecnością naciągaczy oraz przestępców żerujących na nieuwadze oraz rozluźnieniu. Wakacyjny czas sprzyja beztrosce, dlatego też łatwo traci się czujność. Warto zatem, przed udaniem się w wybrane przez nas miejsce zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa – nie trzymać kart oraz pieniędzy w jednym miejscu, zrezygnować z zabierania ze sobą większej ilości gotówki, a także użytkować kartę, która nie jest powiązana z kontem na którym trzymamy większe środki. Jak widać, są to podstawowe reguły, które uwzględnia się przy planowaniu każdej wycieczki.

Co niezwykle istotne, należy wziąć pod uwagę istotny fakt, iż o bezpieczeństwo na Jukatanie dba policja lokalna oraz federalna. Jako iż jest to jeden z najpopularniejszych rejonów Meksyku, patrole są tutaj wzmożone, a co ważne – mocno widoczne. Na Jukatanie spotkać można się z ogromną życzliwością ze strony mieszkańców, a także chęcią niesienia przez nich pomocy. Wielu lokalsów z ogromną radością rozmawia z turystami, opowiada z dumą o swoim kraju, a także dzieli się cennymi informacjami o miejscach i rejonach, które koniecznie trzeba zobaczyć i poznać. Warto zatem zachować rozsądek i równowagę w kwestii docierających do nas wiadomości i nie rezygnować z możliwości przeżycia wyjątkowych i niezapomnianych chwil na Jukatanie.

*https://www.statista.com/statistics/789709/mexico-number-of-tourist-arrivals/

Dodaj komentarz