You are currently viewing Czy warto odwiedzić ruiny Ek Balam?

Czy warto odwiedzić ruiny Ek Balam?

Czy warto odwiedzić ruiny Ek Balam?

Meksyk jest krajem bogatym w zabytki prekolumbijskiej cywilizacji. Odkryć tutaj można wiele miejsc, w których zapierające dech w piersi budynki ukryte są w dżungli, a ich wierzchołki widać już z daleka. Jedną z takich przestrzeni jest kompleks ruin Ek Balam, który jest równocześnie stanowiskiem archeologicznych w Meksyku, czynnie działającym po dziś dzień.

kompleks ruin Ek Balam

Jakie najważniejsze zabytki można zobaczyć w trakcie zwiedzania ruin Ek Balam?

Na rozległym terenie ruin Ek Balam, znajduje się kilka ciekawych obiektów, które nieustannie wzbudzają zainteresowanie turystów. Najbardziej imponującą budowlą miasta jest Akropol, znajdujący się nieco dalej od kompleksu pałaców i piramid. Cały obiekt ma 31 metrów wysokości, 160 metrów długości i 70 metrów szerokości. Na górę prowadzi niezliczona ilość schodów i może zdarzyć się tak, iż nie każdy sprosta wyzwaniu wspięcia się po nich. Jest tutaj bowiem stromo, a w upalne dni może to być niezwykle wycieńczające dla organizmu. Widok ze szczytu bowiem to rozległa panorama na całe stanowisko archeologiczne.

Zwiedzając kompleks ruin Ek Balam, warto zwrócić uwagę na łuk prowadzący do miasta, gdzie kiedyś kończyła się Sacbe – jedna ze świętych, białych dróg Majów. Obok znajduje się Pałac Owalny – budowla o dość nietypowej bryle w architekturze Majów, która niegdyś służyła elicie miasta. W pałacach znajdują się również świątynie używane przez ważne persony, do wykonywania rytuałów, takich jak upuszczanie krwi.

kompleks ruin Ek Balam

Czym zachwyca kompleks ruin Ek Balam?

Wśród odkrytych ruin Ek Balam znaleźć można liczne kamienne rzeźby i platformy, które zdobią zabytkowe budowle. Historia tego miejsca sięga odległych czasów, bo aż do 600 roku p.n.e., ale okres świetności miasta przypadł głównie na czas 600-900 n.e. Prawdziwym jaguarem Ek Balam był król Ukin Kan Le’k Tok’, który doprowadził miasto do dobrobytu. Konkurował wówczas z największymi potęgami w regionie, takimi jak Izamal, Edzna czy Coba. Poważne prace archeologiczne nad zapoznaniem się ze strukturą miasta rozpoczęły się dopiero w latach 80. XX wieku. Archeologom udało się dotąd potwierdzić 15 budowli, a także uzyskać informacje, iż całe miasto w czasach swojej świetności zajmowało 15 km2. Wciąż odkrywane są nowe fakty, z których historycy tworzą obraz tego dawnego, prekolumbijskiego miasta.

Mimo upływu wieków kompleks ruin Ek Balam nie stracił nic ze swojego uroku. Zachwycić się można masywnymi budynkami, obiektami sakralnymi, a także boiskiem do rytualnych rozgrywek sportowych. Piękno dawnej architektury, a także detale pozwalają na odkrywanie cennych informacji odnośnie dawnej cywilizacji. Wszystko to sprawia, że kompleks ruin Ek Balam jest wyjątkowym miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć. 

Dodaj komentarz