You are currently viewing Podwodne Muzeum MUSA – skarb ukryty pod wodami Morza Karaibskiego

Podwodne Muzeum MUSA – skarb ukryty pod wodami Morza Karaibskiego

Podwodne Muzeum MUSA – skarb ukryty pod wodami Morza Karaibskiego

Półwysep Jukatan jest miejscem obfitującym w piaszczyste plaże, malownicze wybrzeża, lazurową wodę, wyjątkowe laguny, a także architektoniczne zabytki prekolumbijskiej cywilizacji. Można zatem wypocząć w trakcie kąpieli słonecznych w bajecznej scenerii stworzonej przez naturę, wybrać się na wycieczkę śladami Majańskich budowli, nurkować z rekinami, a także snorkować.

Dla spragnionych niepowtarzalnych widoków, zdumiewającym przeżyciem będzie wizyta w Podwodnym Muzeum MUSA. Zwykle, myśląc o pobycie w muzeum mamy wyobrażenie monumentalnego budynku, w którym podziwiać można wyjątkowe eksponaty. Podwodne Muzeum MUSA mieści się na głębokości około 4 oraz 8 metrów w Cancun, we wschodniej części Meksyku, niedaleko Wyspy Kobiet (Isla Mujeres).

Muzeum MUSA Meksyk

Już w 2009 roku rozpoczęto umieszczanie pierwszych rzeźb wykonanych przez Jasona deCaires Taylora, pod wodą. Były to: Ogrodniczka, Pisarz oraz Płonący Człowiek. Po dziś dzień na dnie morskim zatopiono ponad 500 rzeźb, które przedstawiają ludzkie postaci w skali 1:1. Kolekcja ta nieustannie się zmienia i powiększa, każdorazowo zachwycając turystów.

Podwodne Muzeum MUSA – skarb ukryty pod wodami Morza Karaibskiego – jak powstało to unikatowe miejsce?

Pomysł utworzenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim jest Podwodne Muzeum MUSA, powstał z inicjatywy Roberto Diaza ze Stowarzyszenia Morskiego w Cancun oraz Jaime Gonzáleza dyrektora Narodowego Parku Morskiego. Główną ideą było zapewnienie ochrony zagrożonej rafie koralowej – z roku na rok obszar jej występowania drastycznie się kurczy. Zdecydowano zatem o stworzeniu rzeźb z kompozytu o naturalnym pH, który umożliwia bezpieczne osadzanie się koralowców.

Podwodne Muzeum MUSA podzielono na dwie galerie: Salon Nizus, znajdującą się na głębokości 4 metrów oraz Salon Manchones, która widnieje na głębokości 8 metrów. Rzeźby ulokowane w tym wyjątkowym miejscu są niesłychanie realistyczne. Przedstawiają kobiety oraz mężczyzn w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Są to więc dzieci, dorośli, starcy –postaci siedzą, stoją, kucają, klęczą, modlą się, smucą, czy też oglądają telewizję.

Muzeum MUSA Meksyk

Poszczególne posągi są alegorią – ich postawa niesie przesłanie, którego interpretacja nieustannie towarzyszy turystom. Podwodne Muzeum MUSA mieści się na obszarze 420 metrów kwadratowych. Corocznie miejsce to przyciąga ponad 750 tysięcy odwiedzających. Zwiedzanie tego unikatowego skarbu organizowane jest przez firmy nurkowe, które współpracują z muzeum, gdyż MUSA jest organizacją non profit i utrzymuje się głównie z darowizn. Zatem, aby móc podziwiać te unikatowe rzeźby, można wybrać nurkowanie albo rejs łodzią, która posiada szklane dno. Warto na własne oczy podziwiać eksponaty tego niezwykłego podwodnego skarbu.

Jeśli chcesz odwiedzić Muzeum MUSA w trakcie swoich wakacji w Meksyku, odezwij się do nas. I’M DIVER Mexico Travel Experience organizuje wyprawy nurkowe do tego zapierającego dech w piersi miejsca. Zapraszamy!

Dodaj komentarz