You are currently viewing Ceremonia Temazcal – Meksykańska sauna Majów 

Ceremonia Temazcal – Meksykańska sauna Majów 

Ceremonia Temazcal – Meksykańska sauna Majów 

Meksyk oferuje turystom wiele atrakcji, między innymi malownicze plaże, zapierające dech w piersi cuda natury, a także kolorową i oryginalną kulturę. Ale to nie wszystko, gdyż kraj ten posiada głęboko zakorzenione tradycje związane z wierzeniami, które mają swój początek w czasach prekolumbijskich. Czym jest Ceremonia Temazcal oraz gdzie można doświadczyć tego zjawiska?

Ceremonia Temazcal to proces oczyszczenia, a tym samym uzdrowienia ciała i ducha. Przeprowadzany jest w specjalnych szałasach, w których znajdują się gorące kamienie, polewane nieustannie ziołowym naparem – jest to rodzaj sauny, w której na przestrzeni lat praktykuje się ten wyjątkowy rytuał, zgodnie z tradycjami przodków. Każdy uczestnik doświadcza głębokiego połączenia z naturą, a także odbywa wędrówkę w głąb siebie.

Ceremonia Temazcal

Przygotowania do Ceremonii Temazcal

Wielu przyjezdnych z ogromnym zainteresowaniem śledzi informacje odnośnie wyjątkowego rytuału, jakim jest Ceremonia Temazcal. Można wziąć w nim udział w między innymi w mieście Oaxaca, ale i na Półwyspie Jukatan m.in. w okolicy Tulum.

Ceremonia Temazcal

Do tego oczyszczającego obrzędu należy się odpowiednio przygotować – warto zaopatrzyć się w ręcznik, wygodny strój – może być kąpielowy (chociaż zaleca, aby uczestniczyć nago w procesie). Nie można dzień wcześniej spożywać ciężkostrawnego posiłku, ani stosować używek. Jeżeli Ceremonia Temazcal połączona będzie z noclegiem na świeżym powietrzu, warto zabrać ze sobą karimatę oraz śpiwór.

Ceremonia Temazcal

Jak wygląda Ceremonia Temazcal?

Ceremonia Temazcal rozpoczęta zostaje przez mistrza Temazcalero, który śpiewem oraz muzyką wprowadza uczestników w wyjątkowy, niemal medytacyjny stan. Polewa również rozżarzone kamienie specjalnym, ziołowym naparem. Rytuał składa się z czterech części, które następując po sobie przynoszą stale narastającą temperaturę. Każdy etap nawiązuje do odmiennego żywiołu – ziemia, która leczy ciało, woda uzdrawia emocje i odnosi się bezpośrednio do serca, powietrze pomaga w trakcie oczyszczania myśli, natomiast ogień odpowiedzialny jest za przebudzenie mocy. Ponadto na uczestników rytuału czekają aromatyczne zioła, owoce, miód, herbaty, a także błoto i aloes, którymi cyklicznie należy nacierać ciało.

Ceremonia Temazcal jest niezwykle intymnym procesem, w trakcie którego uczestnicy zanurzają się głęboko w swoim wnętrzu, uwalniają swoje emocje, poddają swoje ciała działaniu wysokiej temperatury, a także oczyszczają je z toksyn. To wyjątkowo mocne przeżycie, które stanowiło niegdyś ważny element kultury oraz wierzeń prekolumbijskiej społeczności.

Dodaj komentarz