You are currently viewing Top5 Cenote w Meksyku – najpopularniejsze Cenote warte zobaczenia

Top5 Cenote w Meksyku – najpopularniejsze Cenote warte zobaczenia

Top5 Cenote w Meksyku

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Meksyku jest wyprawa do Cenote. Te wyjątkowe miejsca, niegdyś stanowiące przedmiot kultu społeczności prekolumbijskiej, zachwycają przepiękną oprawą stalaktytów, stalagmitów i ujmują tajemniczą aurą.

Cenote są niezwykłymi, krasowymi studniami, wyrzeźbionymi w wapiennych skałach, które posiadają skomplikowany system tuneli 
i jaskiń. Stworzone przez naturę 1,5 miliona lat temu, stanowiły główne źródło słodkiej wody 
– dlatego też Majowie czcili je i uznawali za święte. Uznawano, iż te naturalne baseny tworzą połączenie pomiędzy światem żywym a inframundo, czyli światem umarłych. Dlatego też składano tutaj dary – drogocenne przedmioty, a także ofiary z ludzi.

Najpopularniejsze Cenote w Meksyku charakteryzują się podziałem na studnie otwarte, półotwarte oraz zamknięte – jaskinie. Na Półwyspie Jukatan jest ich około pół tysiąca, a te najpiękniejsze i warte obejrzenie to: Ik Kil, Cenote Suytun, Cenote Azul, Cenote Oxman, a także Gran Cenote.

Top5 Cenote w Meksyku – najpopularniejsze Cenote warte zobaczenia!

  1. Najpopularniejsze Cenote w Meksyku to zdecydowanie Ik Kil. Pobyt w tej niezwykłej studni kresowej jest stałym punktem wycieczek do Chichen Itza. Miejsce to posiada krystaliczną wodę, która otoczona jest wysokimi, stromymi skałami wapiennymi, porośniętymi bujną, egzotyczną roślinnością. Przefiltrowana przez wapienne podłoże krystaliczna woda, zamieszkiwana jest przez liczne, osobliwe gatunki ryb. Ik Kil jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych – we względu 
na lustro wodne widoczne na powierzchni. Można zatem pływać bez sprzętu, nurkować, uprawiać snorkeling, w tym majestatycznym otoczeniu.

Top5 Cenote w Meksyku

Cenote Ik Kil

2. Odwiedziny w kolejnej Cenote wywołują gęsią skórkę 
i zapierają dech w piersi. Suytun znajduje się w jaskini, której środek zdobi kamienna platforma. 
To właśnie na tę platformę wpadają promienie słoneczne, które przedostają się do tego urokliwego miejsca przez niewielki otwór w suficie. Warto być tutaj, gdy słońce jest w zenicie
 – między 11.00 a 14.00 – poświata pada na środek kamiennego okręgu, tworząc mistyczną aurę. Kąpiele w Suytun możliwe są tylko w kamizelce, gdyż nie ma tutaj ratowników, a woda bywa mętna, ze względu na mulaste dno.

Top5 Cenote w Meksyku
Cenote Suytun

 

3. Kolejna Cenote – Azul, jest otwartą studnią kresową o niepowtarzalnym klimacie. Główny basen otoczony jest ścieżkami prowadzącymi do innych, mniejszych zbiorników wodnych, na których spotkać można liczne iguany. Warto zabrać ze sobą buty do wody, gdyż dno Cenote zdobią ostre skały. Dodatkową atrakcją jest kilkumetrowe wzniesienie skalne, z którego można wykonywać skoki do lazurowej wody.

4. Cenote Oxman jest natomiast doskonałym miejscem 
do odpoczynku oraz zabawy, ponieważ na terenie tej otwartej studni kresowej znajduje się również restauracja oraz basen z leżakami. To doskonała strefa relaksu dla osób pragnących odpocząć 
od tłumów. Cenote Oxman posiada linę, dzięki której można wykonywać spektakularne skoki 
do wody „na tarzana”– to wyśmienita rozrywka dla każdego, bez względu na wiek.

5. Gran Cenote jest największą studnią kresową na Jukatanie – posiada aż 120 m długości. Podziwiać tutaj można ogromną ilość stalaktytów, stalagmitów oraz różnych form skalnych. Krystalicznie czysta woda umożliwia obserwowanie wyjątkowych okazów ryb, żółwi oraz innych zwierząt wodnych. Często także spotkać można przelatujące nad głowami nietoperze. Kąpiel w Gran Cenote to wyjątkowe przeżycie – konieczne do odhaczenia, przez każdego turystę odwiedzającego ten przepiękny kraj.

Dodaj komentarz