You are currently viewing Poznaj najpopularniejsze zabytki Majów w Meksyku: Chichen Itza, Coba i Tulum 

Poznaj najpopularniejsze zabytki Majów w Meksyku: Chichen Itza, Coba i Tulum 

Poznaj najpopularniejsze zabytki Majów w Meksyku: Chichen Itza, Coba i Tulum

Meksyk jest krajem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Jest to kierunek coraz częściej wybierany także przez Polaków. Nic dziwnego, gdyż miejsce to posiada przepiękne, zjawiskowe plaże, lazurową wodę, urokliwe rafy kolorowe, a także bogatą kulturę i ulice tętniące życiem. Pozostałości dawnych cywilizacji, piramidy, czy też zabytki Majów, znajdujące się w strefach archeologicznych Meksyku gwarantują niezapomniane przeżycia oraz podróż mającą na celu poszukiwanie starożytnych cywilizacji.

zabytki majów - coba

Strefa archeologiczna Coba

 

Poznaj najpopularniejsze zabytki Majów w Meksyku: Chichen Itza, Coba i Tulum – skarby kultury Majów

Najbardziej znaną i najpopularniejszym strefą archeologiczną na Jukatanie jest Chichen Itza. Miejsce to powstało między IV a V wiekiem oraz uznane zostało, jako jeden z siedmiu nowych cudów świata. Jest także popularnym celem jednodniowych wycieczek z Riviera Maya oraz z Cancun. Chichen Itza to prawdziwy raj dla pasjonatów, którzy uwielbiają odkrywać tajemnice dawnych kultur i cywilizacji. Podziwiać tutaj można m.in. piramidy Majów, odkrywać ich historię, zapoznać się z cennymi informacjami, a także zobaczyć na własne oczy zapierające dech w piersi elementy tworzące urbanistykę miast. Należy zwróć uwagę na charakterystyczny styl oraz zdobienia wyróżniające zabytki Majów. W trakcie zwiedzania ruin warto zatrzymać się dłużej przy piramidzie Cuculcama. Jej konstrukcja została oparta na kalendarzu majów – posiada 9 poziomów, które rozdzielone są 365 schodami – liczba nawiązuje do ilości dni w roku. Budowla ta dowodzi, iż Majowie posiadali zaawansowaną wiedzę m.in. matematyczną, astronomiczną, a także geometryczną. W trakcie zwiedzania Chichen Itza absolutnymi must have są także Świątynia Wojowników i boisko do gry w pelotę – największe w Ameryce Środkowej boisko, (które liczy 168 metrów długości oraz 70 metrów szerokości), na którym rozgrywano emocjonujące rozgrywki na śmierć i życie. Godne zobaczenia są również zabytki poświęcone bogom, gdzie składano ofiary – Święta Studnia, a także Ołtarz Czaszek. 

Piramida Kukulkana Chichen Itzá - zabytki Majów

Piramida Kukulkana w Chichen Itzá

 

W celu udania się do miejsca mniej uczęszczanego przez turystów, jednakże równie obfitujące go w zabytki Majów, warto rozważyć Cobá. Ta strefa archeologiczna jest najmniej wyeksplorowana. Piramidy Majów znajdują się wśród gęstej dżungli, natomiast większość architektury jest mocno zarośnięta i częściowo także nieodkryta. Najbardziej popularną budowlą w Cobá jest Wielka Piramida (Nohoch Mul) – to monumentalny obiekt, który ma 42 metry wysokości, na który można się wspiąć! 

Strefa archeologiczna w Tulum - Zabytki Majów

Strefa archeologiczna w Tulum

 

Tulum to kolejna strefa archeologiczna, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Położona jest na malowniczym, 12-metrowym klifie, z którego rozpościera się widok na Morze Karaibskie. I chociaż miejsce to nie posiada tak wiele budowli, a zabytki Majów są mniej liczne, można zobaczyć 60 obiektów, gdzie najbardziej znanym jest El Castillo. Warto wybrać się w to miejsce i doświadczyć niesamowitych wrażeń estetycznych. Tulum określane jest, jako najbardziej zachwycający i fotogeniczny obszar Jukatanu.

Serdecznie zapraszam Cię do skorzystania z naszych wycieczek po półwyspie Jukatan. Prowadzimy wycieczki fakultatywne w najpiękniejszym regionie Meksyku. Zwiedzisz z nami najciekawsze miejsca Riviera Maya. Jeśli interesujesz się nurkowaniem, nie mogłeś trafić lepiej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu prowadzimy jedne z najlepszych kursów nurkowania w Meksyku. Wszystkie wycieczki organizowane są z polskim przewodnikiem.

Dodaj komentarz